Než pojedete na dovolenou do Turecka, podívejte se na některé praktické informace, které by se vám mohly hodit.

Doklady

Na dovolenou do Turecka budete potřebovat platný cestovní pas. Ačkoli je část Turecka v Evropě, jen občanský průkaz vám stačit nebude. Pokud cestujete jako turisté na dobu kratší 90 dnů, nebudete potřebovat vízum. Pas musí platit ještě 6 měsíců po návratu do ČR.

Čas

V Turecku je celoročně o jednu hodinu více, než v ČR.

Jak se domluvit

V tureckých letoviscích se domluvíte bez problémů anglicky, německy, někde i francouzsky. Úředním jazykem v Turecku je turečtina. Zejména v menších městech nebo odlehlých vesnicích se jinak nedomluvíte. Psaná turečtina používá latinku. Určitě se pokuste naučit několik základních slov nebo frází v turečtině, místní to velice potěší.

Čím platit

Oficiálně je základním platidlem v zemi turecká lira (YTL = cca 11 Kč). Tu seženete možná i v některých směnárnách u nás, jinak ji musíte směnit přímo v Turecku v hotelích, bankách, na letišti. Vezměte si proto Eura nebo USD, které na liry směníte. V letoviscích je i využijete, leckde Eura nebo dolary přijímají.

Cestování po Turecku

Přijedete-li do Turecka jako individuální cestovatelé, můžete využít cestování stopem. Místní jsou na to zvyklí a nejenže vás odvezou tam kam potřebujete, ale navíc vám mnohdy zařídí i další stop dále.

Jinak zejména mezi letovisky jezdí poměrně často a spolehlivě autobusy. Mnoho hotelů má vlastní autobusové linky, které turisty vozí také po největších zajímavostech okolí. Ve velkých městech (Istanbul) se můžete spolehnout na MHD.

Samozřejmě je možné si v Turecku půjčit i automobil z půjčovny. Pak musíte předložit ŘP starší 1 roku, cestovní pas, kreditní kartu a musíte být starší 21 let. Povolené množství alkoholu v krvi při řízení je 0,5 promile. Povolené rychlosti jsou 50km/h v obci, 90/km mimo obec, 120km na dálnici. Ovšem pravidla zejména místní moc často nedodržují, proto si na cestách autem dávejte velký pozor. Turecko patří k zemím, kde dochází k nejvíce těžkým či tragickým dopravním nehodám.

Zdravotnictví

Pro cestu do Turecka nebudete potřebovat žádné zvláštní očkování. Turisté nejčastěji mívají problémy s průjmem, proto s sebou vezměte dostatek léků jako je Imodium, Smecta nebo Endiaron.

Pokud se vám v Turecku něco přihodí, v akutním případě nemáte nárok na bezplatné ošetření. Proto v každém případě rozhodně nezapomeňte před cestou zřídit vhodné cestovní pojištění. Lékaři vás pochopitelně ošetří, ale ceny léčebných výloh nejsou zrovna nízké. Státní zařízení ve velkých městech a soukromé ambulance mají velice slušnou úroveň zdravotní péče.

Elektřina

Do Turecka nebudete potřebovat redukci do zásuvek. Je tu střídavý proud 220 V / 50 Hz.

Důležité kontakty

Policie – 155

Záchranná služba – 112

Hasiči – 110